Gazprom od ledna zastaví vývoz plynu do Moldavska kvůli dluhu, odnese to Podněstří

4188

Moldavský premiér Dorian Recean odsoudil rozhodnutí o zastavení dodávek, obvinil Rusko z používání energie jako politické zbraně a dodal, že země zváží své právní možnosti, včetně mezinárodní arbitráže. Rusko dodává ročně zhruba dvě miliardy metrů krychlových plynu do moldavského separatistického regionu Podněstří, který plyn využívá okay výrobě levné elektřiny a tu prodává zbytku Moldavska. Plyn proudí přes Ukrajinu.

Na konci prosince vyprší platnost dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu a do Evropy. Moldavsko, které má 2,5 milionu obyvatel, se připravuje na dlouhodobé výpadky elektřiny od chvíle, kdy Kyjev oznámil, že neprodlouží tranzitní dohodu s Gazpromem. Moldavský premiér Recean uvedl, že plynu nakoupeného na mezinárodním trhu je na celou zimu dostatek professional část země na pravém břehu řeky Dněstr. Zhruba 360 000 obyvatel na levém břehu, tedy v Podněstří, je však stále závislých na Gazpromu.

Rusko tvrdí, že mu Moldavsko dluží za minulé dodávky 709 milionů dolarů (17,1 miliardy korun). Moldavsko uvádí, že dluh činí jen 8,6 milionu USD.

Výjimečný stav

Rusko je kritické vůči moldavské centrální vládě, která se přiklání okay Západu, a odmítá obvinění, že využívá energii jako politickou zbraň. Podněstří a vláda v Kišiněvě se v roce 2022 dohodly, že veškerý ruský plyn odebíraný Moldavskem bude proudit do separatistického regionu, který však za dodávky neplatí. Bez dodávek plynu nebude fungovat elektrárna a Moldavsko i Podněstří kvůli hrozbě přerušení dodávek plynu vyhlásily výjimečný stav.

Kromě plynovodu přes Ukrajinu vede do Moldavska také plynovod z Rumunska, který je napojen na TurkStream. Moldavská prezidentka Maia Sanduová obvinila Gazprom, že odmítá dodávat plyn alternativní cestou a vyvolává tak energetickou krizi. Gazprom již dříve uvedl, že chce, aby Moldavsko nejprve zaplatilo dluh, než se začne plyn do země dodávat alternativními cestami.

Source

Přejít nahoru