Ministerstva i podnikatelé vesměs souhlasí s návrhem ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) na podporu plynových zdrojů energie. Vlček příslušnou novelu energetického zákona předložil jako poslanec koncem roku spolu s dalšími třemi koaličními poslanci. Ve středu ji projedná vláda. Úprava má podle důvodové zprávy zajistit nezbytné kapacity pro výrobu elektřiny při útlumu uhlí. Předloha má také urychlit přestavbu uhelných elektráren na plynové. Z informací na vládním webu vyplývá, že výhrady má sdružení ekologických organizací Zelený kruh.
Plynové zdroje mají podle předkladatelů hrát klíčovou roli hlavně jako záloha schopná stabilizovat proměnlivou výrobu z obnovitelných zdrojů. „Navrhovaná právní úprava energetického zákona reaguje na situaci na energetickém trhu, která vyžaduje přijmout opatření zajišťující energetickou bezpečnost ČR. Opatření by měla zahrnovat zajištění stability a spolehlivé dodávky energie pro spotřebitele a podniky,“ píšou poslanci v čele s ministrem ke zdůvodnění svého návrhu.
Navrhují například, aby Energetický regulační úřad mohl v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence.
Vysvětlují to tím, že vzhledem k vysokému podílu uhelných zdrojů na výrobě elektřiny existuje riziko, že neřízené odstavení uhelných zdrojů by mohlo ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny a snížit energetickou bezpečnost. „Vzhledem k nejistotě ohledně cen elektřiny a cen emisních povolenek mohou provozovatelé elektráren dospět k rozhodnutí, že z ekonomických důvodů svá zařízení poměrně rychle odstaví,“ upozorňují.
Nad nově uloženou povinností se v připomínkovém řízení pozastavilo ministerstvo financí (MF), celkově ale zaujalo kladný postoj. Úřad poukázal na tvrzení z důvodové zprávy, že novela nebude mít negativní sociální dopady ani dopady na státní rozpočet a dopad na podnikatelské prostředí bude pozitivní. Podle resortu financí to vyvolává pochybnosti.
„Náklady by mohly vzniknout zejména v souvislosti s možností uložit výrobcům elektřiny povinnost výroby nad rámec jejich licence, což by zakládalo nárok výrobců na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku,“ upozornilo MF.
Varuje také, že tato úprava by mohla při uložení povinnosti nad rámec licence vést k nárůstu celkové ceny elektřiny, a to hlavně za nepříznivých tržních podmínek.
Předkladatelé uvádějí, že toto navrhované opatření slouží jako pojistka pro podle nich velmi nepravděpodobnou situaci. Podle správce přenosové soustavy ČEPS se dotýká pouze omezeného množství výroben elektřiny, jejichž provoz je nezbytně systémově nutný. Kladné stanovisko zaujalo k novele samotné ministerstvo průmyslu. Podpořila ji i Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy.
Naopak zásadní připomínky má sdružení ochranářských spolků Zelený kruh. Podle něj je navrhovaná úprava kromě jiného pravděpodobně v rozporu s evropským právem, které zakazuje podporu narušující hospodářskou soutěž. Tvrdí také, že potřebné mechanismy pro udržení teplárenství a zdrojové přiměřenosti jsou již ukotveny, protože současné znění zákona umožňuje nařídit provoz dodavateli tepla a dává mu právo nadále vyrábět a prodávat elektřinu.